Soğutma sistemleri herhangi bir alanın ideal iklim şartında kalabilmesi için kurulan sistemlerdir. Ortamın ısısı yükseldiğinde ya da düştüğünde dengelemek amacıyla sistem devreye girer. Farklı mekânlarda ideal çözümler sunan bu sistemi kullanmanın çok sayıda avantajı vardır.

Kullanım Alanları

Soğutma sistemleri ortamın havasını serinleterek konfor seviyelerine gelmesini sağlar. Bunun yanı sıra sıfır derece altında saklanması gereken kimyasal malzemeler, tüketim ve endüstriyel ürünler bu uzun süre muhafaza edilmesinde rol oynar. Gıda sektörü başta olmak üzere ilaç, kimya, inşaat ve tekstil sektörlerine soğutma sistemlerinin yaygın olarak kullanıldığı görülür.

Soğutma sistemleri;

  • Ortam sıcaklığını koruyarak gıda ürünlerinde bakteri ve küf oluşumunu önler.
  • Çikolata ve şekerleme üretimi yapan fabrikalarda üretim hatlarının sabit sıcaklıkta olmasına yardımcı olur.
  • Depo, kiler gibi yiyecek saklanan alanlarda ürünlerin bozulmasını önler.
  • İnsan yoğunluğunun yüksek olduğu mekânlarda sabit sıcaklıkta, rahat çalışma ortamı sağlar.
  • Sıcakta bozulmaya elverişli kimya ve endüstri ürünlerinin dayanmasını sağlar.

Soğutma Sistemleri Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Soğutma sistemlerinin farklı çeşitleri vardır. Bu nedenle kullanılacak alanın ihtiyaçları belirlenerek en uygun cihaz seçilmelidir. Buhar sıkıştırmalı, absorbsiyonlu, buhar-jet, hava ve paramagnetik soğutma sistemlerinden birini seçebilirsiniz. Bunun için ortam incelemesinin doğru yapılması gerekir.  Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise cihaz kalitesidir. Kaliteli bir cihazın ücreti diğerlerine göre yüksek olsa da kullanım ömrü daha uzun olacaktır. Bunun yanı sıra minimum enerji sarfiyatıyla maksimum soğuma etkisi alabileceğiniz bir cihaz seçmelisiniz. Cihazınız geniş bir çalışma aralığına sahip olursa farklı alanlarda etkili sonuçlar alabilirsiniz. Diğer bir önemli nokta ise cihazın çalışırken çıkaracağı ses seviyesidir. Uygun titreşime ve ses düzeyine sahip bir cihaz seçmeniz durumunda kullanım sırasında kolaylık sağlayacaktır.

Soğutma Sistemleri Nasıl Çalışır?

Soğutma sistemlerinde kompresör, evaporatör ve kondanser olmak üzere 3 ana eleman bulunur. Bunun yanı sıra expansion valf, kılcal boru, termostat, filtre ve likit tutucu gibi ekipmanlar kullanılarak soğutucu akışı kontrol edilir. Soğutucu akışkan ve yağ gibi ürünler kullanılarak soğutma devresinde istenilen ısıya ulaşılır. Kompresör buharlaştırıcı ve soğutucudaki ısı ile yüklü soğutucu akışkanı uzaklaştırmayı sağlar. Bu sayede sonradan gelen ısı yüklenmemiş akışkana yer açılmış olur. Sürekli devir daim yapan sistemle akışkan sürekliliği sağlanarak basınç ideal seviyeye getirilir.

Soğutma sistemleri için fiziksel, kimyasal ve mekanik olmak üzere üç farklı yöntem kullanılır. Fiziksel yöntem ile soğutmada ısı enerjisinden yararlanılır. Silikojel ve su kullanılarak soğutma devresinde ideal ısı seviyesine ulaşılır. Soğurma cihazı, kondansör ve buharlaştırıcıdan oluşan basit ancak etkili bir sistemdir.

Kimyasal yöntem ile soğutmanın mantığı normal sıcaklığa sahip bazı kimyasalların bir arada olduğunda daha düşük sıcaklıklar elde edilmesine dayanır. Karışım oluşturulurken çevreden ısı alındığı için soğuma elde edilebilir. Bu yönteme en güzel örnek sofra tuzu ve buzun karıştırılmasıdır.

Mekanik yöntemle soğutma işleminde ise sisteme dışarıdan ısı verilerek akışkan basıncı ve sıcaklığın arttırılması sağlanır. Termodinamiğin ikinci yasası gereğince izole edilen bir sistemin entropisi yani termal enerjisi asla azalmaz. Mekanik yöntem bu prensibe göre çalışmaktadır.

Formec Mekanik olarak farklı amaçlarla kullanabileceğiniz soğutma sistemleri kurulumu yapıyoruz. Sistemi kullanacağınız alana en uygun sistemi seçebilmek için bize danışabilirsiniz. Alanında deneyimli çalışanlarımızla sistem seçiminden kuruluma kadar tüm aşamalarda yanınızdayız. Soğutma sistemleri hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.