Sıhhi tesisat, herhangi bir su kaynağından alınan suyun bağlantılı olduğu yerlere temiz olarak ulaştırılıp kirli suyun dışarı atılmasını sağlayan boru hattına denir.  Sıhhi tesisat evlerden sanayi bölgelerine kadar çok sayıda yerde kullanılır. Suyun aktif olarak kullanıldığı lavabo, klozet, duş, banyo küveti gibi alanlarda sıhhi tesisat elemanlarından yararlanılır. Doğalgaz ve su taşıma sistemleri ile yangınla mücadele sistemleri kurulurken böyle bir sisteme ihtiyaç duyulmaktadır. Sıhhi tesisatta herhangi bir sorun meydana geldiğinde ortamı pis bir koku saracaktır. Bunun nedeni sistem çalışmadığı için kirli suyun atılamamasıdır. Sık görülen conta sorunları buna iyi bir örnektir.

Nerelere Dikkat Edilmelidir?

Sıhhi tesisat boruları döşenirken suyun alınacağı kaynağa dikkat etmek gerekir. Su ne kadar kaliteli olursa sistem de o kadar sorunsuz çalışacaktır. Bunun için tesisat içerisinde kullanılacak suyun 7 ila 12 derece arasında sıcaklığa sahip olması istenir. Rengi olmayan berrak görünümde, içerisinde istenmeyen zararlı mikroorganizmalar bulunmayan su daha ideal kabul edilir. Bunun yanı sıra sertlik derecesi standartlara uygun olan su kullanılırsa borulara zarar vermeyecektir.

Sistemin çalışmasına etki edecek bir diğer faktör de su hızıdır. Yüksek hızla borulara gelen su, basıncın dengesizleşmesine neden olabilir. Bu da sisteme entegre olan tesisat elemanlarını zarara uğratabilir. Bu durumla karşılaşmamak için sıhhi tesisat borularının eğimi sayaçtan yukarı doğru verilmelidir.

Sıhhi tesisat boruları döşenirken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu borulara erişimin kolay olmasıdır. Bu sayede zamanla sistemde bir sorun meydana geldiğinde onarım işlemleri pratik bir şekilde yapılabilir. Böylece sistemin herhangi bir parçasının değiştirilmesi gerektiğinde de kolayca değişim gerçekleştirilebilir. Açık alana döşenen boruların donmaması için izole işlemi yapılmalıdır. Bu alanlarda kullanılan boruların duvara sabitlenmesi için askı ve kelepçelere ihtiyaç vardır. Borulara en uygun boyda ve kolay bozulmayacak malzemeden üretilen ürünler seçilmelidir.

Uzun Ömürlü Sıhhi Tesisat İçin Neler Yapılabilir?

Kurulan sıhhi tesisatın uzun ömürlü olması için kurulum aşamasının özenle yürütülmesi gerekir. Bunun yanı sıra uluslararası standartlara uygun parçalar kullanılmalıdır. Ancak bu parçaların olumlu etkisinin döşemenin doğru yapılmasıyla mümkün olduğu bilinmelidir. Tesisatın daha uzun kullanılabilmesi için tamirat işlerinin alanında deneyimli kişiler tarafından yapılması gerekir. Bu sayede tesisat sistemi onarım işlemleri sırasında zarar görmeyecektir.

Sıhhi tesisat boruları sularla birebir temas ettiği için insan sağlığı üzerinde etkilidir. Sağlığınızın zarar görmemesi için sistemin kaliteli malzemelerden üretildiğinden emin olmalısınız.  Formec Mekanik olarak uluslararası alanda geçerli olan kalite belgelerine sahip ürünlerle hizmet veriyoruz. Sistemin kurulma aşamasında olduğu kadar sonrasında da yanınızda oluyoruz. Sistemde herhangi bir arıza meydana geldiğinde etkili çözümler sunarak kısa sürede kullanmaya devam etmenizi sağlıyoruz.  Sıhhi tesisat hizmetimiz hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.